Szlak papieski

Drukuj
Poprawiono: niedziela, 30, czerwiec 2013



"O moje Gorce – pozdrówcie ode mnie te Gorce, moje kochane Gorce. Byłem tam u was, byłem .... pamiętam. Wróciłbym na te szlaki, chętnie bym pochodził, odwiedził, ale teraz to mi chyba nie dadzą ...".

 Wypowiedź Jana Pawła II na audiencji do samorządowców z małopolski 28 października 1996 roku.

 

 

HISTORIA SZLAKU PAPIESKIEGO W RDZAWCE

 

Wielokrotnie mówiliśmy i chwaliliśmy się, że Jan Paweł II jako ks. Kardynał Karol Wojtyła przebywał u nas w Rdzawce. Gdy zapadła dezyzja, że 1 – go maja 2011 roku nasz papież zostanie błogosławionym nasz ks. proboszcz Piotr Wojtyła zadał pytanie "Co my mieszkańcy Rdzawki zrobimy by uczcić to doniosłe wydarzenie?". Podjęliśmy wówczas decyzję, że wydamy naszą gazetkę "Światło i Sól" - nr 3 w całości poświęconej pobytowi ks. Kard. Karola Wojtyły w Rdzawce. Poprosiliśmy też ks. Jana Zająca o swoje wspomnienia (z inicjatywy którego w Rdzawce pojawiła się młodzież Oazowa), niestety ogrom obowiązków i praca nie pozwoliły ks. Janowi w terminie przekazać nam materiałów do naszej gazety. Po wydaniu tego numeru, stało się coś wspaniałego, pan Stanisław Rokita u którego przez lata mieszkała młodzież Oazowa przyniósł do ks. Proboszcza "Kronikę Oazową" w której są opisy z pobytu ks. Kard. Karola Wojtyły w Rdzawce a także osobisty wpis ręką ks. Kardynała 13 sierpnia 1975 roku. W następnym numerze naszej gazety wydrukowaliśmy wspomnienia ks. Jana Zająca. W podsumowaniu ks. Jan zwrócił się do nas jako mieszkańców z zapytaniem czy nie byłoby słuszne , żeby w jakikolwiek sposób upamiętnić pobyt "naszego Papieża" w Rdzawce.

Obelisk

Przypomniało mi się wówczas jak w 2008 roku sołtys Stanisław Kwak opowiadał o spotkaniu w Krakowie na którym rozmawiano by przy kościele św. Krzyża na górze Piątkowej umieścić obelisk upamiętniający pobyt ks. Kard. Wojtyły w tym miejscu. Jak sam sołtys mówił "ale ja zostałem z problemem sam". Teraz poszedłem z tym do ks. dra Czesława Poloczka – rektora kościoła. Ks. Czesław podchwycił temat i powiedział, że to jest dobry pomysł. Pojechaliśmy wówczas do Kazimierza Wolskiego – przedsiębiorcy kamieniarskiego, gdy przedstawiliśmy mu nasz pomysł i zapytaliśmy o cenę, odpowiedział "...dla naszego Papieża ja ten obelisk sam ufunduję". Zastanawialiśmy się wówczas w którym miejscu postawić ten obelisk, bo najlepiej byłoby przy wejściu, bo byłby najlepiej widoczny. Decyzja zapadła że jednak za Kościołem od strony Rokicin, jak ks. Czesław stwierdził "... nasz Papież zawsze mówił, w ciszy szukaj Boga". Wtedy też mieszkańcy wsi przypomnieli sobie, że w 1975 roku ks. Kard. Karol Wojtyła jak był w Rdzawce na spotkaniu z młodzieżą, nie tylko odwiedził ich w domach w których mieszkali ale poszedł też z nimi do kościółka "do Krzyża" – jak popularnie mówi się w Rdzawce. Wtedy zaczęliśmy się zastanawiać, że może by jakoś oznakować tą trasę. Podjął się tego Tomek Wójtowicz, przygotował mapę, naniósł proponowany szlak. Mieliśmy też problem w jaki sposób połączyć szlak z centrum wsi, ze szlakiem na Obidowej którym ks. Kard. Karol Wojtyła chodził na Stare Wierchy, jeździł na Obidowej na nartach (29 grudnia 1977 roku, potwierdził ks.inf. Bronisław Fidelus). Ks. proboszcz Piotr Wojtyła i ks. dr Czesław Poloczek zastanawiali się jak połączyć te dwa miejsca "naszego szlaku" kościół parafialny z kościółkiem "u Krzyża". Wowczas przywiozłem zdjęcie granitowej figury Jana Pawła II i pokazałem naszym księżom. Zapadła decyzja, że to jest dobra propozycja i bierzemy.

Pomnik Jan Paweł II

Zastanawialiśmy się tylko gdzie ten pomnik umieścić, ks. Czesław stwierdził "... ja już nad tym myślałem, przed starą plebanią, bo kaplicy w której się modlił i sprawował eucharystię już nie ma, ale na tej plebanii był wielokrotnie". Ks. proboszcz Piotr Wojtyła pomysł zaakceptował. Zadzwoniła do naszego proboszcza ks. Piotra pani Urszula Własiuk autorka licznych książek o "Szlakach papieskich" i chciała się spotkać w tej sprawie. Ks. Piotr poprosił bym uczestniczył w tym spotkaniu. Pani Urszula mówiła nam, że ks. Kard. Stanisław Dziwisz na wielu spotkaniach pytał "... a w Rdzawce pani była, niech pani tam koniecznie jedzie". Jak sama stwierdziła "... moją wizytę w Rdzawce sprowokował ks. Kardynał". Przekazaliśmy pani Urszuli materiały które udało nam się zgromadzić do jej najnowszej książki która ukaże się wiosną 2013 roku. Zapytałem wówczas jak można te nasze dwa szlaki połączyć? Pani Urszula zapytała a jaka jest możliwość, pokazaliśmy jej naszą propozycję i zasugerowała nam "... zróbcie to jako szlak łącznikowy". Dopiero wtedy mnie oświeciło. Poprosiłem wówczas nauczyciela geografii w szkole w Rdzawce mgr Andrzeja Kubińskiego o oznakowanie tego szlaku co zostało uczynione. Planujemy wydanie pocztówki "szlaki papieskie" w Rdzawce i Gorcach. Chcemy też umieścić w naszej wsi tablice (mapy) szlaków papieskich. Za najważniejsze jednak uważamy spopularyzowanie nauki Jana Pawła II wśród dzieci imłodzieży organizując konkurs, odbudowanie grupy Oazowej w Rdzawce.

Leszek Świder


"Jeśli szukasz prawdy, musisz zdobyć się na wysiłek,idź w górę,

idź do źródła, chociaż czasem będziesz musiał iść pod prąd ".

 Wypowiedź ks. Kard. Karola Wojtyły do młodzieży na dzień wspólnoty Oaz w Rdzawce 11 sierpnia 1977 roku


Friday the 14th. ::: Rdzawka - nasza Mała Ojczyzna