Jubileusz 20-lecia chóru "Adoramus"

Drukuj
Poprawiono: niedziela, 25, listopad 2012

Jubileusz chóru „Adoramus”

 Powstały w 1992 roku przy parafii w Rdzawce, z inicjatywy miejscowej nauczycielki muzyki Zofii Zborek chór mieszany, doczekał się jubileuszu 20-lecia istnienia. Jubileuszowe uroczystości odbyły się w sobotę w kościele parafialnym w Rdzawce i wzięła w nich udział burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło. W imieniu własnym i samorządu burmistrz podziękowała chórzystom za lata działalności, pogratulowała umiejętności i życzyła dalszych sukcesów. W dowód uznania przekazała chórzystom okolicznościowy tablet, a dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Rabce-Zdroju Joanna Lelek wręczyła p. Zborek bukiet kwiatów w dowód uznania dla dzieła, które rozpoczęła, a które kontynuowali przez kolejne lata i kontynuują po dziś dzień najpierw jej córka Agnieszka, a teraz syn Marcin.

 Głównym wydarzeniem sobotniego jubileuszu był uroczysty koncert chóru „Adoramus”, który wykonał utwory z okresu 20-lecia działalności - te od których zaczynał swoją przygodę z chóralnym śpiewem, które wywoływały u chórzystów największe emocje i z którym wiążą się najsilniejsze wspomnienia. Była to sentymentalna podróż przez historię muzyki. Wykonany utwory od średniowiecza po współczesne, znanych kompozytorów polskich i zagranicznych (m.in. Mozart, Bach, Gomułka, Szymanowski, Wacław z Szamotuł). Gościnnie, w roli solistek wystąpiły prof. Ewa Kowalczyk i Lucyna Jarząbek, a na organach zagrał Wojciech Gracz. Publiczność nagrodziła występ owacyjnymi oklaskami na stojąco.

Jubileusz

 Chór Adoramus rozwija wrażliwość muzyczną i kulturalną, zarówno mieszkańców, jak i również całej Gminy, pozwala aktywnie zagospodarować wolny czas dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wspomaga wszelkie inicjatywy lokalne – stwierdziła burmistrz Ewa Przybyło.

Minęło 20 lat od czasu, gdy grupa młodszych i nieco starszych zapaleńców z Rdzawki, przy poparciu ówczesnego księdza proboszcza Henryka Kuleszy oraz dzięki inicjatywie Zofii Zborek, nauczycielki muzyki, stworzyła własny chór Adoramus. Do dziś śpiewa on najróżniejsze pieśni, zarówno te patriotyczne, religijne, jak i stylizowane na ludowe.
Chór Adoramus, jak się przyjmuje powstał dokładnie 2 lutego 1992 roku. Od samego początku liczył natomiast średnio ok. 30 osób i charakteryzował się tym, że wśród jego członków była spora rozpiętość wiekowa. Należeli do niego bowiem zarówno nastolatkowie, jak i pięćdziesięciolatkowie. Pierwszym prezesem był Leszek Świder.
Na początek na swój pierwszy oficjalny występ chór wybrał się do Jawiszowic, koło Oświęcimia, a w trzy miesiące po narodzinach na wycieczkę ...do teatru Słowackiego do Krakowa. Potem były następne wyjazdy i występy. Adoramus koncertował w m. in. w: Licheniu, Biskupinie, Gnieźnie, Pradze, Budapeszcie, Lyonie. Chórzyści odwiedzili nawet słynną operę Wiedeńską. W 1996 roku wzięli udział we francuskim Święcie Średniowiecza, śpiewając w kilku kościołach, po raz kolejny koncertowali w Wiedniu.
Niezwykle ważny w historii chóru jest rok 1997 roku. To wówczas rdzawiański chór, jako jedyny z Podhala, wystąpił wraz z zespołem góralskim w dniu konsekracji kościoła na Krzeptówkach przez samego papieża Jan Paweł II. W tym samym roku chór wziął też udział w kolędniczym konkursie chórów amatorskich telewizji Kraków i zajął 1 miejsce!
Rok 1998 przyniósł mało korzystne zmiany... Z Polski wyjechała dyrygentka Agnieszka Zborek. Zanim jednak to nastąpiło chór 13 maja zdążył jeszcze wystąpić na Krzeptówkach. Kolejne cztery lata był on niczym w letargu. Występował tylko podczas szczególnych okazji i trwał... Nadszedł rok 2002. Z starego składu zostało tylko 12 osób. Zdecydowano jednak o reaktywacji chóru. W 2006 roku Adoramus, dzięki kontaktom zaprzyjaźnionego ks. Jana Zająca koncertował już w Chorwacji. Tam zaprzyjaźnił się z miejscowym chórem parafialnym, który przyjechał do Rdzawki w październiku, tego samego roku.
W 2007 roku chór obchodził 15-lecie. To wówczas piękne słowa o celu istnienia chóru, aktualne do dziś, napisała jedna z chórzystek. Stwierdziła, że jego celem jest „oddziaływać muzyką na ludzi, wzruszać, umilać i ubarwiać śpiewem życie, pozostawiać brzmienie tworzone wspólnie..."

Poniżej znajduje się link do wywiadu przeprowadzonego przez telewizję Tv Podhale:

http://www.dailymotion.com/video/xv6k3l_20-lat-choru-adoramus-ze-rdzawki_shortfilms

 

źródło: 

http://www.rabka.pl

http://www.gorce24.pl

Saturday the 20th. ::: Rdzawka - nasza Mała Ojczyzna