Medal za zasługi dla Powiatu Nowotarskiego dla pani Zofii Zborek
Medal za zasługi dla Powiatu Nowotarskiego dla naszej pani Zofii Zborek
Po raz kolejny Starosta Nowotarski Krzysztof Faber zaprosił mieszkańców powiatu, w tym osoby wyróżniające się w wielu dziedzinach, na Spotkanie Noworoczne do Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu. Była to okazja do podsumowania minionego roku, podziękowań, wręczenia medali, nagród i złożenia życzeń na Nowy 2018 rok.
Tradycyjnie od kilku lat w czasie Spotkania Noworocznego wręczane są Medale Pamiątkowe Podhala. Medale za zasługi dla Powiatu Nowotarskiego otrzymują wyjątkowi ludzie. W tym roku nagrodzeni zostali:
Barbara Węglarz - kustosz Muzeum Pienińskiego im. Józefa Szalaya w Szlachtowej, pasjonatka historii z etnograficznym wykształceniem, autorka licznych wystaw oraz wielu cennych publikacji poświęconych Szczawnicy.
Zofia Zborek - całe swoje zawodowe życie pracowała jako nauczycielka muzyki – pierwsze lata w Szkole Muzycznej w Nowym Targu z filią w Rabce, następnie w Szkole Podstawowej w Rdzawce. W 1992 roku z jej inicjatywy powstaje w Rdzawce mieszany chór "Adoramus". Do pierwszego składu chóru zaangażowała część swojej rodziny, sąsiadów i byłych uczniów. Trzon chóru zawsze stanowiła młodzież ucząca się i studiująca. Prócz regularnych spotkań na próbach chórzyści mogli spędzić swój wolny czas w innych formach, m.in. organizując wspólne, okolicznościowe spotkania, ogniska, wyjazdy turystyczno-koncertowe, uczestnicząc też w przeglądach, festiwalach i koncertach, osiągając często czołowe miejsca i uznanie. Z końcem roku 2011 Zofia Zborek przekazała pałeczkę dyrygencką synowi Marcinowi – absolwentowi Akademii Muzycznej w Krakowie. Sama za namową przyjaciół podjęła się prowadzenia istniejącego chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rabce-Zdroju który prowadzi do chwili obecnej.
Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim - które w duchu miłosierdzia chrześcijańskiego prowadzi na terenie powiatu 3 Domy Zgromadzenia: w Lipnicy Wielkiej, Grywałdzie i Tylmanowej, pracując w służbie zdrowia.
Tadeusz Błażusiak - jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii trialu i enduro, prawdziwa offroadowa legenda. Mimo ogłoszenia w 2016 r. końca kariery - wciąż zawodniczo czynny zdobywca sześciu tytułów Mistrza Świata w SuperEnduro.
Andrzej Jakubiec – „Kubosek” - muzykant, konferansjer, choreograf, działacz społeczny, cieśla, znawca kultury ludowej; taniec, śpiew góralski, układy choreograficzne kierownik zespołów, takich jak: „Skalni”, „Budorze”, zespół im. Klimka Bachledy, a od 20 lat kierownik zespołu „Krzesany” z Cichego.
Góralski Zespół Krzesany z Cichego - grupa założona w 1996 r., uczestnicząca w wielu regionalnych imprezach i przeglądach, I miejscem w Międzynarodowym Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych zdobytym podczas 43. Festiwalu w Zakopanem.
Orkiestra Dęta w Lipnicy Wielkiej - pod batutą kapelmistrza Mariana Sułkowskiego, której historia sięga jeszcze lat rozbiorowych, a odnosiła sukcesy w nowosądeckim przeglądzie „Echo Trombity”, koncertowała m.in. w Częstochowie, Licheniu i na Słowacji.
Starosta wręczył też pamiątkowe dyplomy z podziękowaniem za osiągnięcia w systemie współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży szkolnej.
Spotkanie uświetnił występ Chóru „Adoramus” z Rdzawki pod dyrekcją pana Marcina Zborka śpiewając kolędy, oraz Góralski Zespół ”Krzesany” z Cichego.
Na zakończenie spotkania Zarząd Powiatu Nowotarskiego: starosta Krzysztof Faber, wicestarosta Władysław Tylka, urzędujący członek zarządu Bogusław Waksmundzki, członkowie zarządu powiatu Leszek Świder i Franciszek Sojka, przewodniczący rady powiatu Jan Krzak wraz z parlamentarzystami: Panią poseł Barbarą Bartuś i Edwardem Siarką złożyli obecnym życzenia noworoczne i jak tradycja każe - sypnęli owsem.
Dziękujemy panu Zbigniewowi Krauzowicz za udostępnienie fotografii.
Galeria